Układanie glazury
Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu ułożenia płytek, przebiegu spoin i ułożenia urządzeń można osiągnąć określone wrażenia estetyczne - powiększyć optycznie łazienkę czy rozjaśnić słabo oświetloną kuchnię. Dobrze ułożona glazura sprawia także, że wszystko w pomieszczeniu wydaje się być na swoim miejscu.
Układanie glazury - styl prosty
Układanie glazury rządzi się kilkoma sprawdzonymi sposobami. Najczęściej stosuje się styl prosty, w którym fugi są równoległe do krawędzi płaszczyzny i przecinają się tworząc krzyże. Styl ten pasuje do większości wzorów i wielkości płytek ściennych i podłogowych. Równie często glazurnicy stosują układ karo, w którym płytki podłogowe mają siatkę fug ustawioną pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian pomieszczenia.
Układanie glazury - styl mijankowy
Nieco mniej popularny, ale równie elegancki, jest układ mijankowy, w którym kolejne rzędy płytek przesuwa się o kilka centymetrów względem poprzedniego rzędu. Układanie glazury w ten sposób może przyjąć również formę układu cegiełkowego, gdy przesunięcie kolejnego rzędu jest równe połowie długości płytki. Oryginalny efekt można osiągnąć także dzięki zastosowaniu układu mieszanego - jego podstawą jest łączenie ze sobą małych i dużych płytek i uzyskiwanie w ten sposób efektu przesunięcia w obu kierunkach.
Układanie glazury - styl modularny
Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie układu modularnego polegającego na łączeniu płytek o różnych formatach. Płytki większe są w nim wielokrotnością rozmiaru mniejszych płytek. Układa się je zachowaniem proporcji ilościowych poszczególnych formatów, a szerokość spoin ustala się zgodnie z wytycznymi producenta glazury.